کیت آزمایشگاهی چیست؟ همه چیز درباره کیت آزمایشگاهی

فروشگاه کیت آزمایشگاهی

کیت های آزمایشگاهی استفاده زیادی در آزمایشگاه های طبی و تحقیاتی دارند. اگر برایتان سوال پیش آمده باشد که منظور از کیت آزمایشگاهی چیست؛ برای تعریف کیت آزمایشگاهی می توان گفت “کیت های آزمایشگاهی، تست های تشخیصی آزمایشگاهی (IVD) هستند که روش برجسته ای برای بررسی و شناسایی اطلاعات بیماری ها می باشد، تا در کمترین زمان و با بیشترین دقت و صحت وضعیت بدن انسان را بررسی کنند”.

کیت های آزمایشگاهی یا کیت تحقیقاتی، توسط کمپانی های سازنده با توجه به اهداف انجام آزمایش و تحقیقات مربوطه و با تکیه بر کاربرد آن در زمینه های مختلف آزمایشگاهی و پزشکی به بازار ارائه می‌شود.

چرا به کیت آزمایشگاهی نیاز داریم؟

آزمایشگاه یکی از بخش های اصلی و مهم یک بیمارستان و یا مرکز درمانی می باشد. پزشکان بعد از معاینه ی بالینی بیمار، نیاز دارند تا از وضعیت درونی بیمارهم مطلع شوند و این شروع فعالیت تشخیصی آزمایشگاه است.

سالیان زیادی است که آزمایشگاه به عنوان یار کمکی پزشکان در پیش بینی، تشخیص، درمان و مانیتورینگ بیماران در حال فعالیت است که بعد از ورود بیمار به آزمایشگاه و نمونه گیری، فرایند اصلی تشخیص آزمایشگاهی آغاز می شود.

کیت آزمایشگاهی و این تست های تشخیصی برای آزمایش بر روی نمونه های به دست آمده از بدن انسان مانند: خون، ادرار، مدفوع، بافت، بزاق و سایر مایعات بدن طراحی و ساخته شده‌اند تا اطلاعاتی را برای اهداف غربال گری، تشخیص نوع بیماری یا نظارت بر درمان آن بیماری ارائه دهند.

در گذشته به خاطر امکان خطای بالا در روش های قدیمی تشخیصی آزمایشگاه، معمولا پزشکان در انتخاب مسیر درمانی دچار شک و تردید می شدند و برای اطمینان خاطر از چند روش درمانی استفاده می‌کردند که این خود آثار مخرب زیادی را برای بیمار به همراه داشت.

کاربرد کیت آزمایشگاهی

بیشتر کیت های آزمایشگاهی برای ارزیابی بیوشیمیایی و بررسی کیفی آنتی ژن یا آنتی بادی در نظر گرفته شده اند، قابل ذکر است که اکثر کیت‌های تشخیصی بالینی بر پایه الایزا می‌باشد.

امروزه با پیشرفت فناوری در جهان، صحت و دقت آزمایش های تشخیصی بالا رفته و در واقع کیت‌ها برای تعیین وضعیت سلامتی افراد در نظر گرفته شده اند، بنابراین برای تأیید یک بیماری و یا عدم بیماری؛ کیت های تشخیص آزمایشگاهی ضروری هستند.

کیت ها شامل ماده یا ماده‌هایی هستند که در واقع شاخص کار تحقیقاتی یا آزمایشگاهی در کنار نمونه مورد نظر به حساب می آیند، در واقع امکاناتی را فراهم می کنند که با حضور نمونه به شناسایی فاکتور مورد نظر یا هدف موردنظر دسترسی پیدا کنیم.

به طور مثال کیت ویتامین دی الایزا یکی از پرمصرف ترین کیت ها در بسیاری از آزمایشگاه هاست. دلیل انتخاب روش الایزا به خاطر اهمیت میزان دقت این آزمایش است . حتی میزان کوچکی بی دقتی در نتیجه آزمایش می تواند روند مراقبت ودرمان بیمار را تحت تاثیر قرار دهد.

کیت ویتامین دی الایزا به کمک اقداماتی که بر روی نمونه خونی انجام می گیرد ، عددی بسیار دقیق را گزارش می کند وپزشک به کمک عدد گزارش شده  و میزان کاهش یا تجاوز این هورمون از حد استاندارد ، روش درمانی و یا مراقبت های خاصی را برای بیمار تجویز می کند.

کیت تست الایزا

کیت تست الایزا یک آزمایش ایمونووژیکی استاندارد و نسبتا دقیقی می باشد. روش های الایزا به روش مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود.

کیت الایزا elisa

در روش مستقیم آنتی ژن یا آنتی بادی مورد نظر به طور مستقیم بر فاز جامد پوشش داده می شود سپس آنتی بادی یا آنتی ژن مکمل و نشاندار شده آن به سیستم اضافه می شود.

در روش غیر مستقیم سرم رقیق شده به آنتی ژن های پوشش داده شده در فاز جامد اضافه می شود و با آنالیز سیگنال به وجود آمده می توان به وجود آنتی ژن یا آنتی بادی مورد نظر دسترسی پیدا کرد.

در روش رقابتی الایزا دو آنتی ژن یا دو آنتی بادی برای اتصال به لیگاند رقابت می کنند. تست الایزا به روش ساندویچ در واقع می توان گفت عمومی ترین تست الایزا می باشد که درآن یک انتی ژن در بین دو انتی بادی اختصاصی قرار می‌گیرد.

انواع کیت های آزمایشگاهی

کیت های آزمایشگاهی را می توان به دسته بندی کلی زیر تقسیم بندی کرد.

کیت تست و آزمایش اعتیاد، تست بیماری‌های عفونی، تست کم خونی، کیت الایزا، تست دیابت و قند خون یا کیت انسولین، کیت بیوشیمی، تست تشخیص گوارش، کیت کلسترول، کست تست بیماری های خود ایمنی (مانند تست HIV)، کیت متابولیسم کلسیم، کیت تست عملکرد کلیه و تست غدد درون ریز اشاره کرد.

خرید کیت آزمایشگاهی

خرید کیت آزمایشگاهی اهمیت زیادی در تجهیز آزمایشگاه های طبی و تحقیقاتی دارد و این مسئله بر کسی پوشیده نیست. برای خرید کیت های آزمایشگاهی باید پیش از هر چیز نیازتان را بررسی کنید چرا که فروش کیت آزمایشگاهی امری تخصصی است. بعد از این مرحله باید با مشاورین خبره این حوزه مشورت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره رایگان و خرید کیت آزمایشگاهی با تیم نارون تجهیز طب تماس بگیرید. از شنیدن صدای شما خوشحال خواهیم شد.

خرید کیت آزمایشگاهی الایزا (Elisa Kit)

برای مشاهده محصولات و خرید کیت آزمایشگاهی و تحقیقاتی الایزا می‌توانید صفحه فروش کیت الایزا در فروشگاه نارون طب را بررسی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره رایگان و خرید کیت الایزا با مشاورین نارون تجهیز طب تماس بگیرید. مشاورین ما پاسخگوی سوالات شما هستند.

هنگام انتخاب کیت های آزمایشگاهی به چه نکاتی باید توجه کنیم

  • بررسی امکانات آزمایشگاه خود براساس پروتکل کیت: در انتخاب کیت مورد نظر حتما باید  به روش اندازه گیری آن دقت کرد چرا که انتخاب نادرست کیت و خرید آن می تواند بری شما ضرر مالی به همراه داشته باشد.
  • شرکت تولید کننده کیت: بعضی افراد فکر می کنند مهم‌ترین فاکتور انتخاب یک کیت، برند مشهور آن است؛ البته که یک شرکت معتبر با ارائه یک کیت رده پایین اعتبار خود را زیر سؤال نمی برد؛ اما بهتر است در این قسمت از کارشناسان آزمایشگاه که تجربه کاربردی آن‌ها در سال‌های متمادی یکی از معیارهای انتخاب است کمک بگیریم.
  • حساسیت و ویژگی های خاص یک کیت: یکی دیگر از موضوعات مهمی که هنگام خرید کیت باید به آن دقت کرد، میزان حساسیت و ویژگی های منحصر به فرد یک کیت می باشد.
  • وجود کنترل: در برخی کیت ها باید به وجود کنترل مثبت یا منفی (بسته به نوع کیت)نیز توجه داشت، این موارد علاوه بر سالم بودن کیت می تواند از بروز نتایج اشتباه در اندازه گیری نیز جلوگیری کند.
  • شرکت وارد کننده: زمان رسیدن کیت آزمایشگاهی موردنظر به دست ما در برخی موارد می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد، با توجه به محدودیت‌های اعمال شده از طرف شرکت های خارجی تولید کننده، این مواد را باید از طریق واسطه تهیه کنیم. در این خصوص انتخاب شرکت هایی که دارای اعتبار و تاییدیه های بازرگانی باشد، یکی از راه‌های تسهیلگر است. در برخی موارد گزارش شده که به علت عدم شرایط مناسب نگهداری و حمل ونقل، کیت ها کارایی مناسب برای مصرف کننده نداشته‌اند؛ لذا برای اینکه گرفتار چنین مشکلاتی نشوید برای تهیه کیت از افراد با تجربه مشورت بگیرید و از شرکت های معتبر خرید کنید.
  • قیمت و خدمات پس از فروش: خدمات پس از فروش برای کیت هایی که تولید شرکت های خارجی می باشند در ایران مفهومی ندارد و نمی توان کیت را در صورت بروز مشکل به شرکت سازنده بازگرداند و یا مشکل را برطرف کرد ولی در خرید از شرکت های تولید کننده ایرانی این مورد قابل پیگیری است.

لیست کیت های آزمایشگاهی

برای دیدن لیست کامل کیت های آزمایشگاهی، صفحه کیت های آزمایشگاهی در فروشگاه را مشاهده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره و خرید - کلیک کنید